Czaprak ujeżdżeniowy – kolorystyka dopuszczalna na zawodach

Konkurencja ujeżdżenia jest podstawą wszystkich innych dyscyplin jeździeckich i opiera się na zaufaniu oraz odpowiednim treningu konia, a także precyzji wykonywanych sygnałów. Dlatego też, każdy adept jeździectwa powinien zacząć naukę jazdy konnej od podstawowych elementów pracy „po płaskim”, zamiast brnąć w skoki czy przełaje.

Ujeżdżenie jest dyscypliną niezwykle elegancką, pełną gracji i wdzięku, zatem wytyczne dotyczące ubioru jeźdźca oraz konia są dość rygorystyczne i przestrzegane podczas zawodów jeździeckich.

Jakie przepisy dotyczące rzędu jeździeckiego znajdziemy w regulaminie?

Szczegółowy regulamin zawodów jeździeckich w dyscyplinie ujeżdżenia, które rozgrywane są na terenie Polski znajdziesz na oficjalniej stronie Polskiego Związku Jeździeckiego. Wiedziałeś, że kolor rękawiczek na czworoboku ma znaczenie? Powinny być one białe lub w kolorze fraka Co więcej, dopuszczalny wygląd fraka również jest szczegółowo opisany w regulaminie. Powinien być on w jednolitym, stonowanym kolorze (np. czarny lub granatowy) bez żadnych pasków czy innych printów na materiale. Delikatne zdobienie przy kołnierzu czy guzikach są dozwolone, lecz nie powinny wychodzić one na pierwszy plan.

Wygląd konia również jest regulowany, szczególną uwagę zwraca się na wędzidło, jego rodzaj oraz materiał, z którego jest wykonany. Szczegółowy opis dopuszczalnych kiełzn wraz z rysunkami znajdziesz w regulaminie.

Rząd powinien być w tym samym kolorze (czarne siodło i czarne ogłowie lub brązowe siodło i brązowe ogłowie), wszelkie wodze dodatkowe i pomocnicze są zabronione. Koń nie powinien również startować w ochraniaczach, owijkach lub innym sprzęcie zasłaniającym jego nogi.

Czaprak powinien być dopasowany pod rodzaj siodła, w którym startujesz. Do dyscypliny ujeżdżenia powinno wybierać się siodło ujeżdżeniowe, które będzie dopasowane do rozmiaru i kształtu końskiego grzbietu. Siodło ujeżdżeniowe charakteryzuje się długimi tybinkami, które pociągnięte są w dół oraz wysokim, wygodnym dla jeźdźca siedziskiem.

Standardowy kształt czapraka ujeżdżeniowego

Z racji tego, że tybinki siodła ujeżdżeniowego są dłuższe niż te standardowe, to i czaprak powinien być odpowiednio wydłużony, by nie wystawało spod niego siodło. Kolorystyka czapraka jest bardzo ważna na zawodach ujeżdżeniowych. Czaprak powinien być biały, bez zbędnych printów, nadruków czy zdobień. Taki czaprak jest mile widziany na czworoboku i zazwyczaj jeźdźcy stosują się do tego wymogu, jednak dopuszczalne są też inne odcienie czapraka. Jednak musi być on w jednolitym kolorze i podobnie jak w przypadku czapraka białego – bez żadnych printów i zdobień. Za nieodpowiedni i nieprzepisowy strój zawodnika czy konia, para może zostać wyeleminowana z konkursu.

Niedozwolony czaprak podczas zawodów ujeżdżeniowych
Dozwolony czaprak podczas zawodów ujeżdżeniowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.