Czapraki pony – różnice w stosunku do standardowych rozmiarów. Rodzaje czapraków pony

Wiele osób postrzega kuce jako małe konie i nie kategoryzuje ich, jednak w sporcie jeździeckim istnieje podział na kilku kucykowych grup. Każda grupa ściśle opisuje wzrost (w podkowach) kuca i wiek dziecka, by móc startować w konkursach danej kategorii.

Grup tych jest kilka, 4 podstawowe to:

  • A (kuc do 121 cm, dziecko do 11 roku życia),
  • B (kuc do 131 cm, dziecko od 10 do 14 roku życia),
  • C (kuc do 141 cm, dziecko od 11 do 16 roku życia),
  • D (kuc do 149 cm, dziecko od 12 do 16 roku życia).

Jednak istnieją pewne wyjątki:

  • A2 (kuce grupy B, C i D dla dzieci poniżej 12 roku życia),
  • E (małe konie do 157 cm, jeźdźcy do 21 roku życia).

Kuce są o wiele mniejsze, a co z tym idzie, ich grzbiety są o wiele krótsze. Dzieci powinny mieć siodła dopasowane pod ich wzrost, dlatego też przyjęło się, że dziecięce rozmiary siodeł to 15 i 16 cali. Są to siodła z krótszymi panelami oraz tybinką.

Dzięki takiej specyfikacji czapraki również są dopasowane pod rozmiar dziecięcych siodeł. Klasyczny czaprak mógłby być o wiele za długi na kuca. Producenci czapraków jeździeckich pomyśleli jednak o kucach oraz dziecięcych siodłach i obecnie na rynku znajdziemy wiele modeli czapraków w rozmiarze pony.

Czaprak dla kucyka jest wzdłuż linii grzbietu krótszy o średnio 7 cm w porównaniu do klasycznego czapraka wszechstronnego, natomiast jego wysokość różni się o około 5-10 cm, w zależności od producenta.

Jeżeli posiadasz siodło z siedziskiem w rozmiarze 16 cali, a jeździsz na dużym koniu, to czaprak pony może pasować, jednak na duże konie polecane są standardowe rozmiary sprzętu.

Czapraki pony, tak samo jak w przypadku czapraków dla dużych koni, znajdziesz o profilu wszechstronnym, skokowym (czaprak łezka) oraz ujeżdżeniowym. Wszystkie te czapraki przystosowane są pod siodła o siedziskach 15-16 cali i możesz dopasować je odpowiednio do dyscypliny, którą trenujesz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.