Czaprak skokowy – wzory, kroje i producenci

Czapraki skokowe są specjalnie wyprofilowane i przeznaczone pod siodła skokowe, które posiadają krótszą i wysuniętą do przodu tybinkę. Ze względu na to, że czapraki sokowe są jednym z najpopularniejszych fasonów, to na rynku istnieje wiele firm, które specjalizują się w produkcji tego typu podkładek pod siodło. Są one nieustannie udoskonalane, by mogły spełniać oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Jakie wzory znajdziemy na rynku?

Wzorów do wyboru jest mnóstwo! I tak naprawdę tylko wyobraźnia nas ogranicza. W sklepach jeździeckich znajdziesz modele czapraków, które znacząco różnią się od siebie, dzięki czemu trafiają w gusta każdego klienta. Jeżeli nie znajdziesz wymarzonego printu czapraka w sklepie, to z pewnością znajdziesz firmy, które specjalizują się w personalizacji czapraków. Jakimi cechami różnią się od siebie czapraki?

  • kolor – możesz wybrać czaprak w jednolitym kolorze, stonowanym lub bardziej szalonym, ale to nie wszystko! Niektóre uszyte są ze wzorzystego materiału, nierzadko z ozdobnymi wstawkami.
Czaprak dla konia w jednolitym kolorze
Czaprak dla konia ze wzorzystym materiałem
  • lamówka – czaprak obszyty jest wzdłuż krawędzi lamówką. Może być ona w tym samym kolorze co czaprak, jednak zdarzają się również modele, których lamówka jest ozdobna i pełni funkcję dekoracyjną. Dużą popularnością cieszą się również czapraki w jednolitym kolorze, ale z kontrastowym kolorem obszycia.
Czaprak z ozdobną lamówką
Czaprak z lamówką w jednolitym kolorze
Czaprak z kontrastową lamówką
  • pikowanie – pikowanie czapraka może być klasyczne, czyli w romby, jednak producenci czapraków zawsze próbują wyjść naprzeciw oczekiwaniom jeźdźców i proponują czapraki z ciekawymi, często również ozdobnymi tłoczeniami.
Czaprak z podłużnym pikowaniem
Czaprak z tłoczeniem pawiego oka
Czaprak z pikowaniem w serca

Czapraki skokowe różnią się od siebie pikowaniem, jednak nie tylko. Jako, że siodło skokowe jest dosyć krótkie i wysunięte w przód, to producenci mają szerokie pole do popisu i proponują różne, nowoczesne kroje. Podstawowym krojem czapraka skokowego jest tzw. czaprak pełny, czyli swoją budową przypominający prostokąt. Bardzo często spotkasz również krój tzw. łezki, czyli okrągło ścięty dolny róg czapraka. Czapraki łezki często pojawiają się na końskich grzbietach. Rzadziej spotykane czapraki skokowe o nowoczesnym kroju, ze względu na to, że nie wszyscy jeźdźcy mają odwagę na takie „eksperymenty”. Trzeba przyznać jednak, że niektóre kroje intrygują i przyciągają wzrok obserwatora.

Klasyczny krój czapraka skokowego
Czaprak skokowy o kroju łezki

W zależności tego, jakiego czapraka szukasz i jaki jest twój budżet, to na rynku natkniesz się na kilka firm produkujących dobre czapraki w różnym przedziale cenowym, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Jeżeli lubisz wspierać polskie marki, to znajdziesz w sklepach jeździeckich czapraki marki Fair Play, Start lub York, które specjalizują się w produkcji akcesoriów jeździeckich, w tym także czapraków. Ceny czapraków skokowych tych firm zaczynają się od 100 zł i pną się w górę w zależności od zastosowanego materiału i kroju.

Jeżeli masz nieco większy budżet, a dalej zależy Ci na wsparciu polskich marek, to bardzo eleganckie i dobrej jakości czapraki znajdziesz u Fera Equestrian. Są to produkty, które ze względu na eleganckie kroje i kolory, często widywane są na zawodach.

Bardzo popularnymi czaprakami są te wyprodukowane przez firmę Eskadron. Klasyczny czaprak tej firmy z serii Cotton, znany jest przez chyba każdego jeźdźca. Są one w dobrym stosunku jakości do ceny, a ze względu na często pojawiające się nowe kolekcje, to czapraki Eskadrona znajdziesz w każdym odcieniu i kolorze.

Firmami Premium, które specjalizują się w produkcji czapraków skokowych jest Animo, Equiline, Mattes i Anna Scarpati. Produkty tych firm są najlepszej jakości, bardzo dobrze odprowadzają pot podczas treningu i zapewniają cyrkulację powietrza. Dodatkowo są one wyprofilowane zgodnie z kształtem końskiego grzbietu, dzięki czemu mamy pewność, że będzie on bardzo dobrze układał się pod siodłem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.